Atrium na Žižkově, Praha

Stavební úpravy a návrh interiéru objektu Atrium na Žižkově, který v odsvěceném kostele Povýšení svatého Kříže a novější dostavbě slouží jako koncertní síň a galerie. Projekt zahrnuje návrh opravy fasády památkově chráněného kostela včetně restaurátorského průzkumu, návrh výměny povrchů vnějších zpevněných ploch, řešení dispozičních úprav, návrh vnějšího a vnitřního osvětlení, návrh interiéru a vybavení nábytkem. Ve vnitřním dvoře je navrženo zastínění - konstrukce pro popínavé rostliny z ocelových lanek.

Atrium na Žižkově, Praha

Stavební úpravy a návrh interiéru objektu Atrium na Žižkově, který v odsvěceném kostele Povýšení svatého Kříže a novější dostavbě slouží jako koncertní síň a galerie. Projekt zahrnuje návrh opravy fasády památkově chráněného kostela včetně restaurátorského průzkumu, návrh výměny povrchů vnějších zpevněných ploch, řešení dispozičních úprav, návrh vnějšího a vnitřního osvětlení, návrh interiéru a vybavení nábytkem. Ve vnitřním dvoře je navrženo zastínění – konstrukce pro popínavé rostliny z ocelových lanek.

datum:

2016 (studie, DPS, interier)

klient:

Za Trojku, příspěvková organizace (ATS), Úřad městské části Praha 3

místo:

Atrium na Žižkově koncertní a výstavní síň, Čajkovského 12/12a, Praha 3

status:

projekt

vizualizace:

sporadical

zastavěná plocha:

633 m²

pozemek:

510 m² (zpevněná plocha) + 411 m² (park)

spolupráce:

Ing. Robert Rosenberg

Stavební úpravy a návrh interiéru objektu Atrium na Žižkově, který v odsvěceném kostele Povýšení svatého Kříže a novější dostavbě slouží jako koncertní síň a galerie. Projekt zahrnuje návrh opravy fasády památkově chráněného kostela včetně restaurátorského průzkumu, návrh výměny povrchů vnějších zpevněných ploch, řešení dispozičních úprav, návrh vnějšího a vnitřního osvětlení, návrh interiéru a vybavení nábytkem. Ve vnitřním dvoře je navrženo zastínění – konstrukce pro popínavé rostliny z ocelových lanek. Stavební úpravy a nový interiér nebyly podle projektu v závěru realizovány.

Atrium Žižkov je kulturní centrum. Leží ve vnitrobloku v blízkosti Žižkovské televizní věže. Centrum připravuje program zaměřující na hudbu, umění a komunitní akce. Koncertní a výstavní síň se nachází v objektu památkově chráněného bývalého barokního kostelíka z 18. století. Chrámová loď byla v 70. letech 20. století upravena jako v koncertní sál pro 120 návštěvníků. K baroknímu kostelu byla postavena moderní přístavba, v jejímž východním křídle je výstavní síň. Návštěvníkům nabízí i posezení v atriu či v přilehlém parku.

Na pozemku byl původně Novoměstský morový hřbitov, který fungoval bez kostela až do poslední morové epidemie, která zasáhla Prahu v letech 1713 – 1716. V letech 1717-1720 zde byl postaven barokní kostel. Po sto letech byl morový hřbitov zrušen a kostel byl užíván jako farní až do poloviny 19. století. Na přelomu století byl odsvěcen a sloužil jako skladiště ve vnitrobloku okolní činžovní zástavby do 50. let, kdy měl být pro zchátralost zbourán. V roce 1962 vypracoval projekt na jeho záchranu architekt Jaroslav Koreček ze Státního ústavu pro rekonstrukci památkových měst a objektů, později architekt Ivo Bílý. Výstavní síň vznikla jako moderní přístavba barokního kostela (rekonstrukce 1977 – 84). Místo fary a sakristie, které byly strženy již roku 1962, byla vybudována nízká moderní přístavba, v níž je kromě foyer a výstavní síně veškeré provozní zázemí. Přístavba skrývá malé atrium, které dalo jméno celému kulturnímu zařízení. Je v něm umístěna kašna s mušlí, dílo J. Vikové, P. Orieška a P. Baňky. Před vchodem je socha dívky od J. Bartoše. Starý kostel, pod dohledem památkářů přebudovaný na kulturní stánek, byl otevřen v roce 1984. (zdroj prague.eu)